چهل تکه دوزی مجلسی

در کار چهل تکه‌دوزی تکنیکهای ساده‌ای وجود دارد که با کمک آن چهل تکه‌دوزی بسیار ساده و سریع می‌شود. 

برای مشاهده نحوه دوخت ادامه مطلب را از دست ندهید

 

مقدار پارچه مورد نیاز

5/1 متر پارچه مشکی برای مانتو

یک نوار کرم به عرض cm‌ 9 و طول 140 سانتیمتر

یک نوار آبی مشکی به عرض cm 9 و طول 140 سانتیمتر

یک نوار آبی به عرض cm 9 و طول 140 سانتیمتر

دو نوار آبی به عرض cm‌5 و طول 140 سانتیمتر

چهار نوار مشکی به عرض cm  5 و طول 140 سانتیمتر

یک نوار مشکی به عرض cm‌ 29 و طول 140 سانتیمتر ( بهتر است پشت همه تکه‌ها لایی حریر بزنید )

مراحل دوخت

به ترتیب نوارهای آبی ( cm 9 )، مشکی ( cm 5 )، کرم ( cm 9 )، مشکی ( cm‌ 5 ) و آبی مشکی ( cm‌ 9 ) را به هم بدوزید. با توجه به اینکه در هر طرف cm‌ 1 زاپاس درنظر گرفته شده بعد از دوخت از هر نوار به ترتیب cm‌ 7 و یا cm 3 باقی می‌ماند برای اینکه خطوط را دقیق بدوزید پشت کار را با خودکار خط‌کشی کنید و با درجه ریز چرخ بدوزید.

بعد از اتو کشی روی مجموعه نوارهایی که دوخته‌اید نوار مشکی به عرض cm 29 را بگذارید، حالا پایین و بالای آنها را به هم چرخ کنید، در نتیجه تمام لبه‌ها به هم دوخته خواهد شد، حالا سردوز بزنید. فاصله چرخ بالا و پایین را به دقت اندازه بگیرید که حدود cm 26 می‌شود،‌ روی طول نوارها را هم هر cm 26 علامت زده، یک خط عمود بکشید تا 4 مربع به‌ دست آید، در چهار مربع اول هر کدام یک قطر مربع را به صورت هفت و هشت خط کشیده و ببرید.

در تصویر برای سهولت کار با کاتر مخصوص پارچه، برش زده‌ایم.

نوار مشکی به عرض cm 5 و نوار آبی به عرض cm 5 را دنبال هم بدوزید. بعد از باز کردن مربع‌ها این نوار را کنار قاعده مثلث‌ها قرار داده و بدوزید.

سرآستین

 

می‌توانید با برش زدن مثلث‌های اضافه‌ای که  از مثلث‌های مانتو باقی مانده است طرح‌های دیگری هم برای سرآستین بسازید. تکه‌ای از نوار چهل تکه باقیمانده که بالا و پایین آن به پارچه مشکی زیری دوخته شده دو طرف دیگر آن را هم چرخ کنید تا یک مربع cm 26× 26 داشته باشید حالا در هر دو قطر مربع را رسم کنید و برش بزنید و دو به دو کنار هم قرار دهید.

بانوکده

 

بانوکده

 

بانوکده

 

بانوکده

 

بانوکده

 

بانوکده

 

بانوکده

 

 

 

منبع: کوک

/ 1 نظر / 186 بازدید